Sentez Sözlük’e Hoş Geldiniz

  Kelİme ve Deyİm
  Bİlİm ve Sanat Terİmİ
  İfade ve Atasözü
  Toplam Gİrdİ

  Sentez İngilizce Sözlük

  Sentez İngilizce Sözlük, üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu İngilizce Sözlük, birinci bölümde (popüler kullanım) dilde en sık kullanılan yaklaşık 30.000 sözcüğe yer vermektedir. Bu bölümün amacı, kullanıcıya ayrıntılar içinde kaybolmadan, en temel sözcüklerin en temel anlamlarını sunmaktır. Burada İngilizce sözcüklerin okunuşları kullanıcıya kolaylık olması açısından Türkçe karakterlerle gösterilmiştir. İkinci bölümde Sentez İngilizce Sözlük, müzikten resime sanat; basketboldan güreşe spor ve kimyadan inşaata kadar teknik dallarda terim ve ibareleri içermektedir. Bilim, sanat ve spor dallarının tek tek etiketlenerek gösterilişi dışında parçalı fiiller (phrasal verbs), deyimler (idioms) ve atasözleri (proverbs) de İngilizce Sözlük içinde etiketlenerek sunulmuştur. Ayrıca bu İngilizce Sözlük içinde, restoranda yemek siparişinden tutun da gümrükte pasaport kontrolünde söylenecek sözlere kadar gündelik dilin kullanıldığı her tür konumda en sık geçen kalıp ifadelere (everyday phrases) de yer verilmiştir.

  Özellikle internetteki çevrimiçi İngilizce sözlüklerde sözcüklerin yazımı ile ilgili özensizlik ve umursamazlık kaygı verici boyuttadır. En çok yapılan hatalar arasında bileşik sözcükleri ayrı yazmak (keçiboynuzu yerine keçi boynuzu gibi), özellikle yabancı dilden geçen sözcüklerin yazımına dikkat etmemek (doküman yerine döküman gibi) ve yabancı dildeki bir sözcüğün karşılığını verirken araştırma yapmadan gelişigüzel yazmak (İngilizce adiabatic sözcüğüne karşılık olarak adiabatik, adyabatik ve adiyabatik gibi) yer almaktadır. Okura ve dilimize karşı duyarlık ve saygı nedeniyle, Sentez İngilizce Sözlükte sözcüklerin yazımına elden geldiğince özen göstermeye çalıştık. Yazım birliğini sağlamak için Büyük Dil Kılavuzu (Nijat Özön) adlı yazım kılavuzunu Türkçe yazımlar için esas aldık.

  Sözlükler, sürekli değişim içinde olan dil dediğimiz göstergeler düzeninin belli bir zamandaki durumunu saptayarak gösterir. Bilim ve teknolojideki baş döndürücü hız ve değişiklik, yeni sözcük ve terimlerin ortaya çıkmasını zorunlu kılmaktadır. Bu yüzden çok geniş kapsamıyla kullanıcılarının hedef dildeki gereksinimlerini karşılamaya çalışan Sentez Sözlükte kimi eksiklik ve hataların olması kaçınılmazdır, ancak elden geldiğince gösterilen özenle hazırlanan bu sözlüğün, her düzeyde öğrencilere olduğu gibi İngilizce ile profesyonel olarak ilgilenen çevirmen, akademisyen ve öğretmenler için de güvenilir ve yararlı bir kılavuz olacağı inancındayız.

  Neden Bİz

  Sentez Sözlük, kullanıcılarına web ve mobil ortamlarda kaliteli veri ve hizmet sunmak amacıyla sözlükçülük konusunda 30 yılı aşkın bir bilgi birikimi ile kurulmuştur. Internetteki çoğu sözlüğün yanlış, karman çorman, şişirmece veya yetersiz karşılıklarına karşın Sentez Sözlük, kullanıcılarına en uygun, en doğru ve en özlü karşılıkları vermeyi hedeflemektedir. Bunu sağlamak adına farklı bir yaklaşım sunmaktayız.

  Mİsyonumuz

  Dil canlı bir varlıktır, tıpkı diğer canlılar gibi doğar, gelişir ve ölür. Sözlükler dili belirli bir zaman içinde yakalayarak yazıya dökerler, ve bu anlamıyla da çağa uygun ve gereksinimleri karşılayacak bir sözlüğün dinamik olması değişen dile vakit geçmeden ayak uydurması gerekmektedir. Bu gerçeğin bilincinde olan Sentez Sözlük, sürekli güncellemeyi ilke edinen farklı bir sözlükçülük anlayışı geliştirmiştir ve bu yönüyle diğerlerinden ayrılmaktadır.

  Neler Sunuyoruz

  Sentez Sözlük ekibi olarak yola çıkarken en büyük hedeflerimizden biri fark yaratmak ve ortaya sıradışı bir iş çıkarmaktı. Bunun için yeterli birikim ve donanıma sahip olduğumuzu zaten biliyorduk ama bunların etkin ve sistematik bir şekilde sunulması düşünüldüğü kadar basit bir iş değil. İşte bu noktada yoğun bir beyin fırtınası ortaya koyup sizler için en fazla faydayı sağlamak için hummalı bir çalışma içine girdik.

  "ZENGİN İÇERİK, DOĞRU KARŞILIK"

  Profesyoneller Tarafından Hazırlanmış Kaliteli İçerik

  İnternet ortamı her geçen gün daha kirli ve daha zayıf hale geliyor. Günümüz Türkiye’sinde dil kavramını iyiden iyiye yitirdiğimizi düşünecek olursak eğer, gerçek bir sözlüğe ne denli ihtiyacımız olduğu da bir kez daha ortaya çıkıyor. Ne yazık ki anlamını araştırdığınız bir sözcük hakkında karşınıza çok sayıda anlamsız terim ya da bilgi çıkabiliyor. Sentez Sözlük ekibi olarak, 30 yıllık bilgi birikimimizi siz değerli internet kullanıcıları ile de paylaşmak istedik ve bu tür bir oluşum ile karşınıza çıkmayı uygun gördük. Sosyal mecralardaki İngilizce Sözlük arayışlarınıza daha kaliteli bir şekilde yanıt vermek ve kelime anlamlarını çok daha doğru ve çok daha güçlü bir şekilde sizlere sunmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sıradan İngilizce Sözlük platformlarına göre sözcük dağarcığı çok daha geniş olan Sentez Sözlük, sunduğu ekstralar ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

  Gerek sözcük kapasitesi gerekse de içerik kalitesi ile, bizler, kullanıcının karşısına çıkabilecek en güçlü İngilizce sözlük olarak yayında olmayı ilke edindik! Dilerseniz sizler de bu anlamda bir karşılaştırma yaparak aradaki farkı daha net şekilde görebilirsiniz. Dil, tanımında da belirtildiği gibi canlı bir varlıktır ve her geçen yıl bünyesine yeni kelimeler dahil etmektedir. Özünü yitirmediği takdirde ayakta kalmayı başarır ve Türkçe de o dillerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Güçlü, gelişen ve gelecekte çok daha yaygın şekilde kullanım alanı bulacak olan Türkçemiz, gelişmekte olan bir yapıya sahip ve gündelik hayatımızda bu gelişmeyi bariz bir şekilde hissediyoruz.

  İngilizce Sözlük olarak hizmet veren bu platform, Türkçeye yeni katılmış olan sözcüklerin karşılıklarını da saniyeler içerisinde sizlere sunuyor ve aramakta olduğunuz sözcüklerin anlamlarını bulmanızı kolaylaştırıyor. İngilizce Sözlük arayışlarınıza devam etmek yerine sizler de bu platformdaki yerinizi alabilir ve doğru anlamlara ulaşabilirsiniz. 'Zengin İçerik, Doğru Karşılık' mottosu ile yoluna devam eden ve sayıları her geçen gün daha da artan ziyaretçilere kapılarını aralayan bu mecra, İngilizce sözlük arayışlarınıza son vermenize yardımcı olacak ve güçlü sözcük dağarcığı ile vazgeçilmez kaynağınız olarak sizlerin yanında olacaktır.

  Basit bir İngilizce sözlük oluşumu yaratmak yerine bunu daha güçlü ve daha tercih edilir hale getirmek adına bizler aylar süren beyin fırtınaları yaptık ve araştırmalarımız doğrultusunda bu yapılanma ile siz değerli ziyaretçilerimizin karşısına çıktık. İngilizce ve daha birçok farklı dilde beklentilerinize yanıt oluşturacak sitemizi, sizler de sık kullanılanlar menüsüne dahil ederek anlamını öğrenmek istediğiniz tüm sözcüklere rahatça ulaşabileceksiniz.

  Son olarak şunu söylemek istiyoruz ki diğerleri gibi sıradan bir İngilizce sözlük oluşturup kullanıcının karşısına çıkmak bize göre bir şey değildi. İstesek de yapamazdık çünkü bu projenin içinde yer alan kişiler meslekleri sözlükçülük olan kişiler… Bu projenin içinde yer alan kişiler meslekleri çevirmenlik olan kişiler… Bu projenin içinde yer alan kişiler meslekleri öğretmenlik olan kişiler... Hal böyle olunca, eğer bir İngilizce sözlük yapacaksak ya en iyisini yapmalıyız ya da hiç yapmamalıyız düşüncesi ile yola çıktık ve sonuç itibarı ile ortaya çıkan iş bizleri tatmin etti. Sözlüğü kullandıkça sunmayı hedeflediğimiz kalitenin sizler tarafından da farkına varılacağından ve İngilizce sözlük dendiğinde ilk tercihinizin daima Sentez Sözlük olacağından eminiz.

  Uzmanlığa Dayalı Profesyonel Sunum

  Güçlü bir bilgi birikimi, deneyim sahibi bir kadro ve İngilizce sözlük alanında hayata geçirilmiş özel bir proje… Sentez Sözlük, sınıfının en popüler ve en çok tercih edilen sözlük platformu olarak bir adım öne çıkmayı başarmış durumda. 3 milyon 200 bin kelimelik kapasitesi ve güçlü alt yapısı ile gün içerisinde çok sayıda insanı bu platformda misafir edebiliyor ve taleplerine de en iyi şekilde yanıt vermeyi başarıyor. İngilizce sözlük arayışlarınıza daha profesyonel ve daha diri bir yapılanma ile yanıt almak isterseniz, doğru adreste olduğunuzu bilmeniz gerek.

  Sentez Sözlük olarak üç bölümlü bir platform hazırladık ve bu üç ana bölüm sitemizin özetini sizlere en iyi şekilde aktaracaktır. İngilizce sözlük platformumuzun birinci bölümünde sözcüklerin karşılıklarını Türkçe karakterler ile daha anlaşılır hale getirdik ve bu da platformun daha işlevsel bir hal almasını sağladı.

  İkinci bölümde daha geniş bir yelpaze açarak İngilizce sözlük kavramını çok daha farklı bir boyuta taşıdık. Burada bilimden sanata, teknolojiden spora kadar farklı dallara yoğunlaşmış durumdayız. Bunun yanı sıra gündelik hayatta ihtiyacınız olacak öbekleri de anlaşılır bir şekilde ve etiketler doğrultusunda sizinle buluşturuyoruz.

  Üçüncü bölümde ise Profesyonel Sözlük başlığı altında, aranan sözcükle ilgili eşdizim/deyiş örnekleri ile daha detaylı bir sözlük çalışması karşınıza çıkıyor ve İngilizce sözlük kavramını da alışılmadık bir boyuta taşıyor. 3 milyon 200 bin kelimelik bir kapasite söz konusu ve uzman kadromuz da her geçen gün bu kapasiteyi yükseltmek adına özverili bir çalışma içerisindedir. İngilizce sözlük yapılanması olarak yola çıkan sitemiz, çok yakında diğer dillerde de eklenecek sözlükleriyle, her geçen gün daha fazla kullanıcıya hizmet edip tanınırlığını arttırmayı hedeflemektedir.

  İngilizce sözlük araştırması yaptığınızda aslında online dünyada sayısız sitenin yer aldığını sizler de görebilirsiniz ancak ne yazık ki aranan sözcüklere verilen karşılıklar çoğu kez beklentilerinizi karşılayamıyor. İngilizce sözlük arayışınıza profesyonel bir şekilde yanıt veren bu platformu, sizlerin de favorileriniz arasına dahil edeceğinizden eminiz. 30 yıllık bilgi birikiminin somut çalışması olarak karşınıza çıkan İngilizce Sözlük yapılanması, Sentez Sözlük ekibi ile birlikte can buldu ve kısa süre içinde birçok kullanıcının da ilk tercihi olarak sektördeki yerini alacak. Sentez Sözlük tamamen ücretsiz ve üyelik gerektirmeden hizmet vermektedir.

  x

  Kaynaklar

  Adal, Erhan (1978) Yeni Hukuk Ticaret İşletme Terimleri – Türkçe-İngilizce, Maya Matbaacılık Yayıncılık

  Akarsu, Prof. Dr. Bedia (1998) Felsefe Terimleri Sözlüğü, İnkılap Kitabevi

  Akdikmen, Resuhi (1985) İngilizce-Türkçe Oxford Resimli Ansiklopedik Sözlük, Güneş Yayınları, Ankara

  Akdikmen, Resuhi. (1984) Langenscheidt’s Grand Dictionary English-Turkish, Ders Kitapları A.Ş., İstanbul

  Aksoy, Ömer Asım (1962) Anayasa Sözlüğü, Türk Dil Kurumu Yayınları.

  AKSOY, Ömer Asım (1995) Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü 1, Atasözleri Sözlüğü. İstanbul: İnkilap Kitabevi.

  AKSOY, Ömer Asım (1995) Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü 2, Deyimler Sözlüğü. İstanbul: İnkilap Kitabevi.

  Aktunç, H. (1990). Büyük Argo Sözlüğü. İstanbul: Afa. ISBN 975-414-030-8.

  Alaçam, Fethi Nusret (1962) İngilizce Türkçe Teknik Lugat, İnkılâp ve Aka Kitabevleri, İstanbul

  Alderson, A.D. – İz, Fahir. (1984) The Oxford Turkish-English Dictionary, New York, USA

  Alpay, Meral (1973) Kütüphanecilik Terimleri, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Yayınları.

  Altın Kitaplar (2000), İngilizce-Türkçe Sözlük, İstanbul: Altın Kitaplar Yayınevi

  Altın Kitaplar (2000), Türkçe Altın Sözlük, İstanbul: Altın Kitaplar Yayınevi

  Arıkan, Necmettin (---) Altın Sözlük İngilizce-Türkçe, Altın Kitaplar Yayınevi, Ankara

  Arıkan, Necmettin (1972), Telaffuzlu ve Bol Örnekli 50.000 Kelimeli Yeni İngilizce-Türkçe Sözlük, İstanbul: R. Zaimler Kitabevi

  Arıkan, Necmettin (1990), Altın Sözlük İngilizce-Türkçe Sözlük, 3. bs., İstanbul: Altın Kitaplar

  Arıkan, Necmettin (1990), Altın Sözlük Türkçe-İngilizce Sözlük, Genişletilmiş Yeni Basım, İstanbul: Altın Kitaplar

  Asafkan, Kenan (1978) Muhasebe Terimleri Lugatı, Okan Yayın Dağıtım, Ankara

  Atalay, Hamit (1999), İngilizce-Türkçe Sözlük, Ankara: Türk Dil Kurumu Yayınları.

  Aydın, Mükerrem (1974), Fransızca-Türkçe Telaffuzlu Sözlük, İstanbul: Fono Yayınları.

  Ayverdi, İ. (2011). Kubbealtı Lugati-Misalli Büyük Türkçe Sözlük, Kubbealtı Neşriyatı, İstanbul.

  Bakar, İsmail (1996). Turizm Sözlüğü, Tugev, İstanbul

  Baskakov, N.A. ve diğerleri (1994), Büyük Rusça-Türkçe Sözlük, İstanbul: Multilingual Yabancı Dil Yayınları

  Bayram, Ali (2001) İngilizce-Türkçe Teknik Terimler Sözlüğü, Fono Yayınları, İstanbul

  Bayram, Ali (2001) Türkçe-İngilizce Teknik Terimler Sözlüğü, Fono Yayınları, İstanbul

  Bayram, Ali (2016). İngilizce-Türkçe-İngilizce Büyük İş Sözlüğü, İstanbul.

  Bayram, Ali (2016). İngilizce-Türkçe-İngilizce Büyük Sözlük, İstanbul.

  Bayram, Ali (2016). İngilizce-Türkçe-İngilizce Büyük Teknik Sözlük, İstanbul.

  Bayram, Ali (2016). İngilizce-Türkçe-İngilizce Büyük Turizm Sözlüğü, İstanbul.

  Bayram, Ali ve Stolotneya, Galina (1999), Fono Modern Rusça-Türkçe, Türkçe-Rusça Sözlük, İstanbul: Fono Yayınları

  Baytop, Firuzan (2001) İngilizce-Türkçe Yapı Sözlüğü, Fono Yayınları, İstanbul

  Bussmann, H. (2006). Routledge Dictionary of Language and Linguistics (Trans. and Edt. Gregory Trauth ve Kerstin Kazzazi), Routledge, Taylor & Francis e-Library.

  Çankaya, Birsen - Bayram, Sumru (2001) İngilizce-Türkçe Universal Sözlük, Fono Yayınları, İstanbul

  Çankaya, Birsen ve Barlas, Nevin (2003), İtalyanca-Türkçe / Türkçe-İtalyanca Modern Sözlük, İstanbul: Fono Yayınları

  Çankaya, Birsen ve Gonzalez, Jose R. (2001), İspanyolca-Türkçe / Türkçe-İspanyolca Sözlük, İstanbul: Fono Açıköğretim Kurumu Yayınları

  Cem, Cemil (1976) A Collection of English Idioms, Ajans Türk Matbaacılık, Ankara

  Çepel, Necmettin (1996) Çevre Koruma ve Ekoloji Terimleri Sözlüğü, TEMA, İstanbul

  Çokar, Doğan (1968) Bilimsel ve Uygulayımsal Terimler Sözlüğü, Yetkin Yayınları, Ankara

  Collin, P.H. (1996) Dictionary of Medicine, Peter Collin Publishing, Middlesex, Great Britain

  Collins Cobuild (1989) Dictionary of Phrasal Verbs, Collins ELT, London

  Çöloğlu, Sedat (1993) Adli Tıp Sözlüğü, İstanbul

  Crystal, D. (2008). A Dictionary of Linguistics and Phonetics, Blackwell Publishing, USA/UK/Australia.

  Dear, Ian-Kemp, Peter (1997) Denizcilik Terimleri Sözlüğü, Kropi Yayınları, İstanbul

  Demir, Ö.- Acar, M. (2005) Sosyal Bilimler Sözlüğü, Adres Yayınları, Ankara

  Demiryan, Raffi (1997), İtalyanca-Türkçe Sözlük, İstanbul: İnkılap Kitabevi

  Doğan, Kenan (2006), Büyük Almanca-Türkçe Sözlük, İstanbul: İnkılap Kitabevi

  Ercan, A. (200). Şu Üretken Türkçemiz. İstanbul.

  Erelmalı, Sait (1984) Sigortacılık Sözlüğü, Yargıçoğlu Matbaası, Ankara

  Erhat, Azra (1962) Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü, İnkılâp, İstanbul

  Erhat, Azra (1978) Mitoloji Sözlüğü Türkçe-İngilizce, Remzi Kitabevi, İstanbul

  Ernst, R. (1982) Dictionary of Engineering and Technology, (French-English) Oscar Brandstetter Verlag, Wiesbaden

  Ernst, R. (1984) Dictionary of Engineering and Technology, (English-French) Oscar Brandstetter Verlag, Wiesbaden

  Ernst, R. (1985) Dictionary of Engineering and Technology, (English-German) Oscar Brandstetter Verlag, Wiesbaden

  Ernst, R. (1989) Dictionary of Engineering and Technology, (German-English) Oscar Brandstetter Verlag, Wiesbaden

  Ertan, Güler (1994) Fotoğraf Terimleri Sözlüğü, Afa Yayınları, İstanbul

  Evinay, Kerim (1973) Haritacılık Terimleri Sözlüğü, Harita Genel Müdürlüğü, Ankara

  Fono Yayınları (2004), Fransızca-Türkçe Üniversal Sözlük, İstanbul: Fono Yayınları

  Fono Yayınları (2004), Fransızca-Türkçe Üniversal Sözlük, İstanbul: Fono Yayınları

  Fono Yayınları (2004), İngilizce Büyük Sözlük (İngilizce-Türkçe / Türkçe-İngilizce ), 1.bs., İstanbul: Fono Yayınları

  Foulquié, Paul (1994) Pedagoji Sözlüğü, Sosyal Yayınlar, İstanbul

  Gelen, Arif. (1966) İktisat ve Ticaret Lugatı, Çağdaş Yayınlar, Ankara

  Gültek, Vedat (2005), Rusça-Türkçe Sözlük, Ankara: Bilim ve Sanat Yayınları

  Gürün, O. A. (1992), Türkçe-Fransızca Sözlük, İstanbul: İnkılâp Kitabevi

  Hançerlioğlu, Orhan (1982) Ticaret Sözlüğü, Remzi Kitabevi, İstanbul

  Hançerlioğlu, Orhan (1986) Ekonomi Sözlüğü, Remzi Kitabevi, İstanbul

  HANÇERLİOĞLU, Orhan (1995). Türk Dili Sözlüğü, İstanbul: Remzi Kitabevi.

  Hançerlioğlu, Orhan (2000) İslami İnançlar Sözlüğü, Remzi Kitabevi, İstanbul

  Hançerlioğlu, Orhan (2001) Toplumbilim Sözlüğü, Remzi Kitabevi, İstanbul

  Hançerlioğlu, Orhan (2004) Felsefe Sözlüğü, Remzi Kitabevi, İstanbul

  Hansoy, Ferit Namık [yayım tarihi belirtilmemiş], Büyük Fransızca-Türkçe Sözlük, İstanbul : İnkılap Kitabevi

  Hasol, Doğan (2005) Mimarlık ve Yapı Sözlüğü, Yapı Yayın

  Hasol, Doğan (2008) Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü, YEM Yayın

  Hengirmen, M. (1999). Dilbilgisi ve Dilbilim Terimleri Sözlüğü, Engin Yayınevi, Ankara.

  İmer, K; KOCAMAN, A ve ÖZSOY, A. S. (2011). Dilbilim Sözlüğü, Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, İstanbul.

  İngilizce-Türkçe Karayolları Teknik Sözlüğü, TCK Matbaası, Ankara

  İz, Fahir (1971), İngilizce-Türkçe Sözlük, Ankara: Türk Dil Kurumu Yayınları

  Jones, G.- Meadows, J.- Meriç, D.- Çankaya, B. (1998) Büyük Deyimler Sözlüğü, Fono Yayınları, İstanbul

  Karol, Sevinç ve Suludere Zekiye (2007), Biyoloji Terimleri Sözlüğü, Ankara: Türk Dil Kurumu Yayınları

  Keyder, Nur (1987) Para, Banka Sözlüğü, V Yayınları, Ankara

  Kocabay, Yalçın (1968), Türkçe-Fransızca Büyük Sözlük, Ankara: Başnur Matbaası

  Kocaman, Ahmet (1988) İngilizce-Türkçe-İngilizce Ardıç Sözlük, Ardıç Yayınları, Ankara

  Köksal, Nilüfer (2005), Rusça Standart Sözlük Rusça-Türkçe Sözlük / Türkçe-Rusça Sözlük, 1.bs., İstanbul: Engin Yayınevi

  Kut, İnci(1988), İspanyolca-Türkçe / Türkçe- İspanyolca Sözlük, İstanbul: İnkılap Kitabevi

  Metro-Longman Yayınları (1993), Longman-Metro Büyük İngilizce-Türkçe /Türkçe-İngilizce Sözlük, İstanbul: Metro-Longman

  Moran, A.Vahid (1971), Türkçe-İngilizce Sözlük, İstanbul: Milli Eğitim Basımevi

  Moran, A.Vahid (1985), Büyük Türkçe-İngilizce Sözlük, Gözden Geçirilmiş Genişletilmiş 1.bs, İstanbul: Adam Yayınları

  Moran, Vahid (1985) Türkçe-İngilizce Sözlük, Adam Yayınları, İstanbul

  Multilingual (2006), Rusça Yeni Sözlük Türkçe-Rusça Sözlük, İstanbul: Multilingual Yayınları

  Önertoy, Prof. Dr. Olcay ve Dr. Ferhan Oğuzkan, Beşir Göğüş, Mahir Ünü, Sevinç Koçak (1998) Yazın Terimleri Sözlüğü, Dil Derneği Yayınları

  Onur, Kamil (1981) Dış Ticaret Sözlüğü, Peter Collin Publishing, Ankara

  Ovacık, Mustafa (2000) İngilizce-Türkçe Hukuk Sözüğü, Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü (T. İş Bankası Vakfı)

  Özen, Yaşar (1993), Almanca-Türkçe Sözlük, Ankara: Türk Dil Kurumu Yayınları.

  Özön, N. (1995). Büyük Dil Kılavuzu. Yapı Kredi Yayınları, İstanbul.

  Özön, Nijat (1972), Telaffuzlu Fransızca-Türkçe Sözlük, Genişletilmiş Yeni Basım, İstanbul: Remzi Kitabevi

  Pınar, Reha (1973), Türkçe-İngilizce Sözlük, İstanbul: Remzi Kitabevi

  Redhouse, (1986) İngilizce-Türkçe Sözlük, İstanbul

  Renkliyıldırım, Önder. (2001) International Grand Dictionary English-Turkish, İnkılap Kitabevi, İstanbul

  Sak, Ziya (1978) A Commercial English Dictionary, Sak Yayınları, İstanbul

  Sankur, B., Istefanopulos, Y. (1997). Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Terimleri Sözlüğü. İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi.

  Saraç, Tahsin (1976), Büyük Fransızca-Türkçe Büyük Sözlük, Ankara: Türk Dil Kurumu Yayınları

  Saraç, Tahsin (1994), Büyük Fransızca-Türkçe Sözlük, 5.bs., İstanbul: Adam Yayınları

  Saraç, Tahsin (1999), Büyük Fransızca-Türkçe Sözlük, İstanbul: Adam Yayınları

  Seyidoğlu, Prof. Dr. Halil, Ekonomi ve İşletmecilik Terimleri Sözüğü (İng-Türkçe), Güzem Can Yayınları, 2001.

  Seyidoğlu, Prof. Dr. Halil, Ekonomik Terimler Ansiklopedik Sözlük, Güzem Can Yayınları, 2002.

  Silahlı Kuvvetler İngilizce-Türkçe Askeri Terimler Sözlüğü (1969) Gnkur. Basımevi, Ankara

  Sinanoğlu, Oktay (2007), Açıklamalı Fizik, Kimya, Matematik Ana Terimleri Sözlüğü, Ankara: Türk Dil Kurumu Yayınları

  Steuerwald, Karl (1988), Almanca-Türkçe Sözlük, 1.bs., İstanbul: ABC Kitabevi

  Steuerwald, Karl (1996), Almanca-Türkçe Sözlük, İstanbul: ABC Kitabevi

  Tanış, Asım (1986), İtalyanca-Türkçe Büyük Öğretici Sözlük, İstanbul: İnkılap Kitabevi

  Tecer, Meral (1986) İngilizce Meslek Bilgisi, Yargı Yayınları, Ankara

  TIBTD (1994) Isı Terimleri Sözlüğü, Türk Isı Bilimi ve Tekniği Derneği, Ankara

  Tığrak, Ayhan (1980) Havacılık Sözlüğü – İngilizce-Türkçe, Çağlayan Kitabevi, İstanbul

  Topuz, Hıfzı (1968) Basın Sözlüğü, Gazeteciler Cemiyeti Yayınları, İstanbul

  Tuğlacı, Pars (1961) İngilizce Türkçe Tabir ve Mesleki Terimler Lugatı, İnkılâp Kitabevi, İstanbul

  Tuğlacı, Pars (1968), Büyük Fransızca-Türkçe Sözlük, İstanbul: Pars Tuğlacı Yayınları

  Tuğlacı, Pars (1988) İktisadi, Ticari, Hukuki Terimler Sözlüğü, ABC Kitabevi, İstanbul

  Tuğlacı, Pars (1991), Büyük Türkçe-Fransızca Sözlük, 4.bs., İstanbul: İnkılap Kitabevi

  Tuğlacı, Pars (2001) Bilimsel ve Teknik Terimler Sözlüğü Türkçe-İngilizce, İnkılâp, İstanbul

  Tuğlacı, Pars (2006), Büyük Türkçe-Fransızca Sözlük, 8.bs., İstanbul: İnkılap Kitabevi

  Tuncay, Çağlayan (1988) Çağlayan Elektronik Sözlüğü, Çağlayan Basımevi, İstanbul

  Tüze, Esat, Bankacılık Terimleri Sözüğü İngilizce-Türkçe Türkçe-İngilizce, İnkılap Kitabevi, 1993.

  Tüze, Esat, İngilizce-Türkçe Türkçe-İngilizce Dış Ticaret Terimleri Sözüğü, İnkılap Kitabevi,1993.

  Ulusoy, Zafer (2000), Almanca Modern Sözlük Almanca-Türkçe /Türkçe-Almanca Sözlük, İstanbul: Fono Yayınları

  Üner, Sunday (1972) Nüfusbilim Sözlüğü, Hacettepe Üniversitesi Yayınları

  Yalt, A.Rıza (1979), Çağdaş Fransızca-Türkçe Sözlük, İstanbul: Remzi Kitabevi

  Yılmaz, İlter (1992), İtalyanca-Türkçe Sözlük ve İtalyanca Fiiller, İstanbul: Türkmen Kitabevi

  Yücesoy, Cevat (1961) Banka, Muhasebe, Sigorta ve Ticari Muhaberat Lügatı, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Neşriyatı, Eskişehir

  Türk Dil Kurumu Terim Sözlükleri:

  1.Ağaçişleri Terimleri Sözlüğü, 1968, Nazım Şanıvar.

  2.Asalakbilim Terimleri Sözlüğü, 1970, Mehmet Turan Yarar.

  3.Atletizm Terimleri Sözlüğü, 1976, Nurettin Alkanat.

  4.Ayaktopu Terimleri Sözlüğü, 197'4, TDK.

  5.Aydınlatma Terimleri Sözlüğü, 1973, Şazi Sirel.

  6.Bitkibilim Terimleri, 1948.

  7.Biyoloji Terimleri Sözlüğü, 1998, Sevinç Karol ve ark.

  8.Budunbilim Terimleri Sözlüğü, 1973, Sedat Veyis Örnek.

  9.Ceza Yargılama Yöntemi Yasası Terimleri Sözlüğü, 1972, Ahmet Erdoğdu.

  10.Cimnastik Terimleri Sözlüğü, 1969, Cemal Alpman.

  11.Coğrafya Terimleri Sözlüğü, 1980, Sami Öngör (R. İzbırak).

  12.Çifteker Terimleri Sözlüğü, 1970, Hakkı Bekensir. 770 Prof. Dr. Şükrü Halûk Ahalin

  13.Dilbilgisi Terimleri Sözlüğü, 1972, Vecihe Hatiboğlu.

  14.Dilbilim ve Dilbilgisi Terimleri Sözlüğü, 1980, Berke Vardar.

  15.Dilbilim Terimleri Sözlüğü, 1949, TDK.

  16.Dirimbilim Terimleri Sözlüğü.

  17.Döşem Terimleri Sözlüğü, 1969, Cavit Sıdal.

  18.Edebiyat ve Söz Sanatları Terimleri Sözlüğü, 1949, TDK.

  19.Eğitim Terimleri Sözlüğü, 1981, Ferhan Oğuzkan.

  20.Felsefe Terimleri Sözlüğü, 1975, Bedia Akarsu.

  21.Fiziksel Kimya Terimleri Sözlüğü, 1978, Oktay Sinanoğlu.

  22.Fizik Terimleri Sözlüğü, 1983, TDK.

  23.Gökbilim Terimleri Sözlüğü, 1969, Abdullah Kızılırmak.

  24.Gösterim Terimleri Sözlüğü, 1983, Özdemir Nutku.

  25.Gramer Terimleri Sözlüğü, 1992, Zeynep Korkmaz.

  26.Gümrük Terimleri Sözlüğü, 1972, İrfan Kızıklı.

  27.Güreş Terimleri Sözlüğü, 197'4, İhsan Harmandalı.

  28.Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü, 1968, Adnan Turanî.

  29.Haber Dili Sözlüğü, 1968.

  30.Halkbilim Terimleri Sözlüğü, 1978, Orhan Acıpayamlı.

  31.Hekimlik Terimleri Sözlüğü, 1980, TDK.

  32.istatistik Terimleri Sözlüğü, 1983, TDK.

  33.Kentbilim Terimleri Sözlüğü, 1980, Ruşen Keleş.

  34.Kılıçoyunu Terimleri Sözlüğü, 1970, Sait Yayla.

  35.Kimya Terimleri Sözlüğü, 1981, TDK.

  36.Kitaplıkbilim Terimleri Sözlüğü, 191 A, Berin U. Yurdadoğ.

  37.Madencilik Terimleri Sözlüğü, 1979, TDK.

  38.Mantık Terimleri Sözlüğü, 1976, Teo Grunberg-Adnan Onant.

  39- Matematik Terimleri Sözlüğü, 1983, D. Çöker- T. Karaçay.

  40. Matematik Terimleri Sözlüğü, 2000, Prof. Dr. Hilmi Hacısalihoğlu ve ark.

  41. Medenî Hukuk Terimleri Sözlüğü, 1966, İ. Sungurbey.

  42.Metalbilim İşlem Terimleri Sözlüğü, 1972, Erdoğan Tekin.

  43.Nükleer Enerji Terimleri Sözlüğü, 1995, M. Boyla-Y. Canküyer.

  44.Ortaöğretim Terimleri Kılavuzu, 1963, TDK.

  45.Otomobilcilik ve Motor Bilgisi Terimleri Sözlüğü, 1980, İ. Kuyumcu - Y. Beşerok.

  46.Resmî Yazışmalar Sözlüğü, 1964.

  47.Ruhbilim Terimleri Sözlüğü, 1980, Mithat Enç.

  48.Sepettopu Terimleri Sözlüğü, 1969, Cem Atabeyoğlu.

  49.Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü, 1981, Nijat Özön.

  50.Sinema Terimleri Sözlüğü, 1963, Nijat Özön.

  51.Tarih Terimleri Sözlüğü, 1981, Bekir Sıtkı Baykal.

  52.Tarım Terimleri Sözlüğü, 1949, TDK.

  53.Tecim-Maliye-Sayışmanlık-Güvence Terimleri Sözlüğü, 1972, M. Uyguner - H. Tüner.

  54.Teknik Terimlerden Birkaç Örnek, 1949.

  55.Teknik Terimleri, 1949.

  56.Tiyatro Terimleri Sözlüğü, 1966, Haldun Taner-Metin And-Özdemir Nutku.

  57.Toplumbilim Terimleri Sözlüğü, 1980, Özer Ozankaya.

  58.Türe Terimleri, 1948.

  59. Uçantop, Alantopu, Masatopu Terimleri Sözlüğü, 1968, Sinan Erdem.

  60.Uygulayım Terimleri Sözlüğü, 1980, K. Türkay-S. Koçak.

  61.Yapım iyeliği Terimleri Sözlüğü, 1971, Muzaffer Uyguner.

  62.Yapıt Hakları Terimleri Sözlüğü, 1971, Muzaffer Uyguner.

  63.Yasa Dili Sözlüğü, 1968.

  64.Yerbilim Terimleri Sözlüğü, 1971, H. N. Pamir-Ö. Öztunalı.

  65.Yazın Terimleri Sözlüğü, 1974, T. N. Gencan-H. Ediskun-E. Naci Gökşen.

  66.Yöntembilim Terimleri Sözlüğü, 1981, Muzaffer Sencer.

  67.Yumrukoyunu Terimleri Sözlüğü, 1968, Nihat Isıtman.

  68. Zanaat Terimleri Sözlüğü, 1976, O. Acıpayamlı.

  69. Zooloji Terimleri Sözlüğü, 1963, Sevinç Karol.

  Çevrimiçi Kaynakça

  http://www.tdk.gov.tr/

  http://www.dildernegi.org.tr/

  https://www.collinsdictionary.com/

  https://www.oxforddictionaries.com/

  https://www.merriam-webster.com/

  http://www.tck.org.tr/kaynak/tr/cografya-sozlugu/cografya-sozlugu

  x

  Kullanım Koşulları

  Bu siteyi herhangi bir şekilde kullanan gerçek veya tüzel tüm kullanıcılar, aşağıdaki koşulları peşinen kabul etmiş sayılırlar:

  1) Bu sitede kullanılan tüm sözlük verileri, Sentez Sözlük’e ait olup Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili uluslararası mevzuat ile hukuki koruma altındadır. Bu sitedeki sözlük verileri, sözlük veya başka bir ticari ürün oluşumunda, izinsiz olarak kısmen veya tamamen kullanılamaz.
  2) Sentez Sözlük, kullanıcılar tarafından önerilecek olan ekleme, düzeltme ve değişiklikleri olduğu gibi alma veya değiştirme hakkına sahiptir. Kullanıcı, sözlüğe alınan bu ekleme, düzeltme de değişiklikler nedeniyle daha sonra herhangi bir hak talep edemez.
  3) Sentez Sözlük, site içeriğini istediği gibi ve istediği zaman değiştirme hakkına sahiptir.
  4) Sentez Sözlük, otomatik programlar yardımıyla çok sayıda sorgu veya talep gönderen, siteyi yavaşlatacak veya çalışmaz hale getirecek girişimlerde bulunan kullanıcıları engelleme ve aleyhlerinde yasal soruşturma başlatma hakkına sahiptir.

  x

  İLETİŞİM

  x

  NEDEN BİZ

  Sosyal mecraların her geçen gün artması ve artık bilgisayar kullanıcılarının daha profesyonel bir kimliğe bürünmesi ile birlikte Sentez Sözlük ekibi olarak harekete geçtik ve web ara yüzü ve mobil dünyada sizlere çok daha sağlıklı ve çok daha güçlü hizmet sunmak adına bu platform ile birlikte karşınıza çıkıyoruz. İngilizce sözlük yapılanması olarak adım attığımız bu sektörde an itibarıyla çok fazla tercih ediliyor ve daha da önemlisi tavsiye ediliyoruz. Bizi tercih etmeniz için çok fazla neden var ve bu nedenlerden bir tanesi de esnek kelime haznemizdir. Her geçen gün yeni kelimeler dahil ediliyor ve daha da önemlisi bu kelimeler kısa sürede karşılık buluyor. İngilizce sözlük çalışmalarımızı daha geniş bir yelpazeye taşıdık ve bununla birlikte dünya genelinde konuşulan popüler dilleri de sitemize dahil ettik. İngilizce sözlük ile birlikte farklı dil gruplarına da tek bir tık ile ulaşabiliyorsunuz ve bu da bizi tercih etmeniz için önemli bir sebep olarak ortaya çıkıyor.

  • Sahip olduğumuz güçlü kelime dağarcığının yanı sıra, sizlere gündelik hayatta çok sık kullanılan kelime öbeklerinin karşılığını da saniyeler içerisinde alabileceğiniz farklı bir sözlük formatı sunuyoruz.
  • Ücretsiz ve üyelik gerektirmeyen bir sözlük hizmeti sunuyoruz ve daha da önemlisi çok sayıda insanı en iyi şekilde misafir edebilecek ve ağırlayabilecek güçlü bir alt yapıya sahibiz.
  • Her geçen gün yepyeni kelimeler ekliyor ve sahip olduğumuz arşivi de daha muazzam bir noktaya taşıyoruz.
  • 30 yıllık birikimin somut çalışması olarak karşınıza çıkan bu platform, sahip olduğu kalite ve standartları her geçen gün bir tık daha ileriye taşıyor ve beklentilere yanıt vermeyi başarıyor.
  • Kullanıcı dostu işlevsel bir ara yüz çalışması sunuyoruz. Siteye giriş yaptığınızda karmaşık bir yapılanma sizleri beklemiyor ve aradığınız şeyi kısa sürede bulabiliyorsunuz.
  • Farklı dilleri barındırıyor ve İngilizce ile sınırlandırmıyoruz.

  x

  MİSYONUMUZ

  Dil, kendi içinde değil, dış dünya ile birlikte büyüyen ve gelişimini sürdüren canlı bir varlıktır. İlkokul yıllarımızdan bu yana yapılan bu klasik tanımın biraz dışına çıkmak ve dilin gelişimine sizleri de ortak etmek adına buradayız. Her geçen yıl ve her yeni dönem dil, kendi içerisinde bir bütünlük sağlar fakat dışarıdan gelen müdahalelere de kayıtsız kalamaz. Geçmiş yıllardaki dil yapısı ile günümüz dil yapısını incelediğiniz takdirde bunu sizler de daha net bir şekilde göreceksiniz. İşte bu yüzden diller arasındaki etkileşim de büyük önem taşıyor ve biz de Sentez Sözlük ekibi olarak bu etkileşimi daha güçlü ve daha anlaşılır hale getirmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz.

  İngilizce sözlük olarak çıktığımız bu yolda siz değerli ziyaretçilerimize daha belirgin ve daha doğru yanıtlar verebilmek adına karşınıza çıkıyoruz. Kendini sürekli yenileyen ve daha da önemlisi güncellemeyi başaran bir platform oluşturduk ve bu platformda kalabalık bir ekip yer alıyor. İngilizce sözlük yapılanmasını daha üst düzey seviyede tutmak ve sizlere daha kaliteli bir çalışma sunmak adına 30 yıllık bilgi birikimimizi gözler önüne sermeyi ve sizinle paylaşmayı tercih ettik. İngilizce sözlük ailemizden sizler de yardım alabilir ve taleplerinize bu adres üzerinden çok daha güçlü ve çok daha sağlıklı yanıtlar alabilirsiniz.

  Misyonumuz, güçlü bir varlık olan dilin gelişimini en iyi şekilde takip ederek sizinle buluşturmaktır. Gelişen dünyaya ayak uydurmak ve bunu sizlere de ispat etmek adına karşınıza çıkıyor ve deneyim sahibi ekibimiz ile birlikte bunu başarıyoruz. Sözlük ailemiz geniş kelime haznesi ile birlikte anlamını aradığınız çok sayıda sözcüğe karşılık veriyor ve bunu da işlevsel bir platform aracılığı ile gerçekleştiriyor. Sitemizi incelediğinizde sizler de sıradan bir yapılanma olmadığımızı daha net bir şekilde fark edecek ve beklentilerinize de daha net bir şekilde yanıt alabileceksiniz. Dil konusunda geniş bir yelpaze ile karşınıza çıktığımızı daha önce de belirtmiştik. Peki hangi dillerde hizmet veriyoruz?

  Bizim amacımız bu konudaki eksikleri tamamlamak ve geniş bir dil yelpazesi ile aradığınız hizmeti sizlere sunmak oldu. Hedeflerine emin adımlarla giden bir platform var karşınızda ve bu platforma üye olmak gibi bir zorunluluğunuz da yok! Tamamen ücretsiz olarak hizmet sunuyor ve dil yelpazemizi de her geçen gün biraz daha genişletiyoruz. Kalabalık dil seçeneği ile birlikte sizler de taleplerinize daha kısa sürede daha güçlü yanıtlar alabilecek ve bunu da saniyeler içerisinde yapabileceksiniz. Sözlük kavramını çok daha farklı bir boyuta taşıdık ve sizlerin talepleri doğrultusunda daha profesyonel ve daha etkili çalışmalar ile birlikte karşınıza çıkmaya da devam edeceğiz.

  x

  NELER SUNUYORUZ?

  Sosyal mecralar, sözlük bazında sizlere yardımcı olmaya devam ediyor ancak dil konusunda ne yazık ki kısıtlı bir arşive sahipler ve zaten bizim amacımız da bu dil kısıtlamasını aşmak ve sınırları kaldırmak oldu. Sizlere toplam 7 dilde sözlük hizmeti sunuyoruz ve bunların hemen hepsinde kelime dağarcığımız diğer sitelere göre çok daha geniş ve güçlü! Sözlük arayışlarınıza yanıt veren bu platform, yine gündelik hayatında bu dile fazlasıyla hakim isimlerin destekleri ile oluşturuldu. Basit bir yapılanma yaratmak yerine daha güçlü ve daha dinamik bir oluşumu tercih ettik ve aldığımız geri dönüşler de bizi fazlasıyla tatmin ediyor. Sentez Sözlük olarak aslında kendi alanımızda bir çığır açmış durumdayız çünkü şu ana kadar bütün dilleri bir arada sunup bu kadar kaliteli hizmet sunan bir siteye rast gelmedik ve sözlük çalışmalarının aslında ne denli zayıf olduğunu da görebiliyoruz. Amacımız, özenli ve çalışmalarımız sayesinde sizlere kaliteli ve güvenilir bir sözlük hizmeti sunmak ve bu konuda bir numara olduğumuzu herkese ispat etmektir. Sentez Sözlük, çok sayıda editörün deneyimleri ile harmanlanmış ve oluşturulmuş bir yapıdır ve zaten incelemelerinizi yaptığınızda sizler de bunu daha net bir şekilde fark edeceksiniz.

  Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi tek bir dil üzerine yoğunlaşmak yerine uzman olduğumuz çok sayıda farklı dile ile karşınıza çıkmak istedik. Fransızca, Çince, Almanca ve Rusça gibi diller öğrenilmesi nispeten daha zor dillerdir fakat Sentez Sözlük sayesinde bu dilleri öğrenirken önünüze engel olarak çıkan kelime dağarcığı sorununu aşmanız çok da zor olmayacaktır. Çeşitli dillerin sözlük uzmanları ile bir araya gelerek yelpazemizi genişleterek farklı beklentilere de yanıt oluşturmaya çalıştık. Editörlerimiz sitemizde yer alan bütün dillere yoğun bir şekilde hakim olup bu hakimiyetlerini en iyi şekilde uygulamaya dökebiliyorlar. Hangi dilden olursa olsun, sözlük arayışlarınıza size sunmuş olduğumuz bu platform ile birlikte son verebilir ve gün içerisinde anlamını öğrenmek istediğiniz kelimeleri de bu adres aracılığı ile kısa sürede öğrenebilirsiniz.

  İngilizce Sözlük
  Platform olarak siz değerli ziyaretçilerimize neler sunduğumuzdan ve bunu ne şekilde karşınıza çıkardığımızdan bahsetmek istiyoruz. İngilizce sözlük çalışmaları çok fazla yapılıyor ve eğer sizler de araştırmalarınızı yaparsanız sosyal mecraların büyük bir kısmının aslında bu hizmeti sunduğunu fark edeceksiniz. Yapılanmalar gayet hoş fakat ne yazık ki kelime hazneleri bizimki kadar güçlü değil ve kelime öbeği aratmak istediğinizde tam olarak yanıt alamıyorsunuz ve bu durum da canınızı sıkabiliyor. İngilizce bir kelimenin karşılığını aradığınızda saçma sapan anlamlar ile karşılaşıyorsunuz. Ziyaretçi çekmek adına sözlük hizmeti sunuyorlar fakat beklentilere yanıt verme konusunda oldukça zayıflar.

  İngilizce sözlük yapılanması ile adım attığımız bu sektörde rakiplerimizi de analiz etmeyi ihmal etmedik ve aslında onların eksiklerini ve hatalarını tekrarlamamak adına adım attık. Çalışmalarımızda önceliğimiz her zaman ziyaretçilerimiz oldu ve siteye giriş yaptıklarında beklentilerine yanıt almalarını sağladık. Sözlük kalıbı ve yapılanmasını daha farkı bir boyuta taşıyabilmek adına kalabalık bir editör kadrosu ile yola çıktık ve çıktığımız bu yolda güzel tepkiler aldığımızı da belirtmek isteriz. İngilizce sözlük şeklinde bir arama yaparsanız eğer çok sayıda çöp sitenin var olduğunu görebilirsiniz. Bizim en önemli hedefimiz doğru kelime öbeklerini doğru kelime anlamları ile karşınıza çıkarmak ve bunu da işlevsel bir platform aracılığı ile yapmaktır ve bunu da kısa sürede başardığımızı düşünüyoruz.

  Almanca Sözlük
  Örneğin Almanca gibi kullanımı zor olan bir dili de bünyemize dahil etmiş durumdayız. Almanca sözlük aramalarınıza da en doğru şekilde yanıt veren Sentez Sözlük, 3 milyonu aşkın kelime haznesi ile sınıfının en kalabalık sitesi olarak da hizmet vermeye devam ediyor. Almanca sözlük araması yaparsanız eğer sektörde çok sayıda sitenin yer aldığını ancak kelime karşılıklarının ne yazık ki doğru sağlanamadığını sizler de göreceksiniz. Almanca sözlük çalışmalarımızda 30 yıllık bilgi birikimimizi ortaya koyduk ve uzman isimlerle çalıştık. Ekibimizdeki arkadaşlar bu diller hakim ve gündelik hayatında da bu dilleri konuşan insanlardan oluşuyor. Nispeten daha karmaşık dil yapısı ve kalıpları nedeniyle çok sayıda insanın öğrenmekte sıkıntı çektiği ve bu sıkıntıları biraz olsun azaltmak adına sosyal mecralar üzerinden sözlüklere ulaşmayı tercih ettiği bir dil olan Almanca, İngilizce kadar evrensel bir dil durumunda olmasa da hali hazırda bazı kurumlar işe alım için bu dili şart koşuyor ya da tercih sebebi olarak değerlendiriyor. Eğer sizler de o kurumlarda iş sahibi olmak ya da Almancayı öğrenmek isterseniz, sizlere sunmuş olduğumuz Almanca sözlük platformundan yardım alabilirsiniz.

  Fransızca Sözlük
  Fransızca sözlük çalışmaları ile de beklentilere daha güçlü bir şekilde yanıt veren bu platform, emin olun almak istediklerinizi size daha kısa sürede verecek ve kelime bazında en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Fransızca sözlük araştırmalarınızı yaparsanız sınıfının en iyisi olduğunu sizler de daha net bir şekilde görebilirsiniz. Her geçen gün kendimizi biraz daha geliştiriyor ve beklentilerinize daha profesyonel bir şekilde yanıt veriyoruz. Fransızca sözlük aramalarınıza karşılık gelen çok sayıda platformdan daha güçlü bir arşive sahibiz ve zaten site içerisinde basit bir arama yaparsanız bunu fark etmeniz daha kolay olacaktır. Vizyon sahibi bir oluşum ve daha da önemlisi profesyonel bir ekip ile sizlere yardımcı olmaya devam ediyoruz.

  İspanyolca Sözlük
  İspanyolca sözlük olarak da sizlere hizmet sunuyor ve kelime bazında yine sektörün en güçlü sitesi olarak karşınıza çıkıyoruz. İspanyolca sözlük çalışması yapan çok fazla adres yok ve zaten var olan adresler de birbirine yakın bir örnek sergiliyor. Ne yazık ki saçma sapan kelime anlamları karşınıza çıkıyor ve beklediğinizi alamıyorsunuz. İşte bu konuda sektörün açıklarını kapatan bir platform olma yolunda emin adımlarla ilerliyor ve taleplerinize daha kısa sürede daha güçlü yanıtlar veriyoruz. İspanyolca sözlük arayışınıza yanıt veren Sentez Sözlük, sizleri saçma sapan kelime öbekleri ile karşı karşıya getirmiyor ve daha da önemlisi gündelik hayatta kullanacağınız çok sayıda kalıbı örnekler ile birlikte incelemenize yardımcı oluyor.

  İtalyanca Sözlük
  Devam ediyoruz ve İtalyanca sözlük ile yelpazemizi biraz daha genişletiyoruz. Kelime haznemizin ne denli geniş olduğundan daha önce de bahsetmiştik ve bu dille birlikte sanıyoruz ki bunu da ispatlamış olacağız. İtalyanca sözlük konusunda da kendimize güveniyoruz ve eğer sitemizi sizler de detaylı bir şekilde incelerseniz ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız. İtalyanca sözlük çalışmalarımızı gerçekleştirirken kesinlikle çok detaylı bir araştırma yaptık ve sektördeki diğer siteleri de inceledik ve buna göre hareket ettiğimizi de belirtmek isteriz. İnsanlar, internet üzerinden geniş bilgi alabilmek istiyor ve taleplerine yanıt almak adına genellikle bu teknolojiyi tercih ediyorlar ancak sözlük bazında bir değerlendirme yapıldığında ne yazık ki çok sayıda zayıf platformun karşımıza çıktığını görebiliyoruz ve bu da internet kullanıcılarını sözlüklerden uzaklaştırıyor.

  Rusça Sözlük
  Alternatifleri ve hizmet politikamızı biraz daha genişlettik ve büyüttük. Rusça sözlük deneyimi de sunuyor ve yine güçlü kelime dağarcığımız ile birlikte bu etkileyici dil için de siz değerli dostlarımıza yardımcı oluyoruz. Aslında bizi tercih etmeniz için en önemli nedenlerden bir tanesi de budur. Klasik bir sözlük platformu oluşturmak yerine daha geniş kitlelere hitap eden bir mecra olma yolunda emin adımlarla ilerliyor ve Rusça sözlük avantajı da sunuyoruz. Sektörde bu dil ile ilgili hizmet veren çok fazla adres yok ve zaten hizmet edenler de kelime dağarcığı bakımından oldukça zayıf. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi amacımız kesinlikle bu sektörün eksiklerini ortadan kaldırmak ve açıkları da hızlı bir şekilde kapatmaktır. Rusça sözlük hizmetimizden sizler de faydalanabilir ve taleplerinize yanıt alabilirsiniz.

  Çince Sözlük
  Bununla da sınırlı kalmıyoruz ve dünyanın belki de en zor kalıplarına sahip olan dili Çince ile de yakından ilgileniyoruz. Çince sözlük şeklinde bir arama yaparsanız sektörde bu talebinize ve aramalarınıza yanıt verecek özel bir adresin olmadığını sizler de görebilirsiniz. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi biz bu konuda daha geniş bir yelpaze ile karşınıza çıkmak istedik ve Çince sözlük yapılanması ile de sizlere yardımcı olmak istedik. Editörlerimize güveniyoruz ve yine her dilde olduğu gibi anlamsız kelime öbekleri ve sözcükler ile sizleri karşı karşıya getirmiyoruz. Sitemizin sunduğu en büyük avantajlardan bir tanesi kesinlikle gündelik hayatta ihtiyacınız olacak olan kalıpları sizlere örnekler eşliğinde aktarıyor olmasıdır. Her dilin gündelik hayatta sık sık karşımıza çıkardığı kalıpları vardır ve bu kalıpları daha belirgin bir şekilde etiketler eşliğinde sizlere sunmaya devam ediyoruz. Çince sözlük konusunda da sınıfının en iyisi olmayı başaran bu adresi sizler de listelerinize alabilir ve taleplerinize de en iyi şekilde yanıt bulabilirsiniz.

  Sentez Sözlük bu konuda sizlere profesyonel bir şekilde yardımcı olacaktır ve sahip olduğu geniş kelime haznesi ile birlikte emin olun aradığınız birçok kelimeye de karşılık gelecektir. Çince sözlük çalışmamıza adım attığımız andan itibaren ziyaretçilerimizden çok fazla ilgi gördük çünkü henüz sosyal mecralarda bu denli güçlü bir oluşum ve platform yok! Var olan adreslerin zayıf kelime dağarcıkları ne yazık ki ziyaretçileri tatmin etmiyor ve bu da insanlarda yeni arayışları doğuruyor. Bu arayışlarınıza en kısa sürede yanıt vermek istedik ve Çince sözlük adresi ile birlikte karşınıza çıktık. Her geçen gün büyüyen ve her geçen gün kendini biraz daha geliştiren bu adreste sizler de yerinizi alabilir ve kelimelerin karşılıklarının yanı sıra gündelik hayatta çok sık karşınıza çıkacak olan kalıpların anlamlarına da yine site aracılığı ile kısa sürede ulaşabilirsiniz.

  İşlevsel Yapılanma ve Kolay Kullanım
  Sitemizi ilk kez ziyaret edenler için basit bir açıklama yapmak istedik ve en azından bu platformu çözmeniz açısından daha iyi olacaktır diye düşünüyoruz. Ana sayfada yer alan arama bölümü sizlere yardımcı olacak ve dil seçeneklerini ayarlamanızı daha basit hale getirecektir. Bu bölüme kelimeyi girip onay verdiğiniz takdirde saniyeler içerisinde kelimenin karşılığı sizlere sunulacaktır. Sözlük formatını daha işlevsel hale getirmeyi denedik ve bunu da en iyi şekilde başardığımızı düşünüyoruz.

  Mobil Uygulama
  Sentez Sözlük, teknolojiyi de yakından takip ediyor ve gelişmelere en iyi şekilde ayak uyduruyor. Mobil uygulama üzerinden sizler de dışarıda olsanız bile hızlı bir şekilde anlamını öğrenmek istediğiniz kelimelerin aramasını yapabiliyor ve hizmet alabiliyorsunuz. Telefon, tablet ve benzeri teknolojik ürünler aracılığı ile uygulamamızı kullanabilir ve sözlüğünüzü cebinizde taşıyabilirsiniz. Size kolaylık sunmak ve erişimi daha basit hale getirmek adına bu uygulamayı aktif hale getirdik ve kısa sürede çok sayıda insan tarafından tercih edildi. Sözlük kavramı, Sentez Sözlük ekibi tarafından çok farklı bir boyuta taşındı ve zaten incelemelerinizi yaptığınızda sizler de bunu net bir şekilde göreceksiniz.